Sort by

Owen has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
These Days

These Days

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
22
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parade

Parade

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brute Wanted

Brute Wanted

1934
×
Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
03
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Something

Black Something

2016
×
Edit this entry