arden has written 14 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Cleaners

    Cleaners

    ★★★★★

    ganon pa rin saya lhungz..... pero with friends kaya doble ang saya

  • The Unseen River

    The Unseen River

    ★★★★★

    Such a dreamy, medidative little film. Beautifully shot too, felt exactly like watching water flow.

  • Love, Death & Robots: All Through the House

    Love, Death & Robots: All Through the House

    ★★★★★

    i don't know how to say this properly monster santa..... but you're hot and i'm free thursday and i have also been naughty btw hi monster santa hello

  • Comrades: Almost a Love Story

    Comrades: Almost a Love Story

    ★★★★★

    There's just a certain magic in films from Hong Kong set in the 90's that you really can't describe with words

  • Samjin Company English Class

    Samjin Company English Class

    ★★★★★

    fuck american imperialism and believe women

  • Perfumed Nightmare

    Perfumed Nightmare

    ★★★★★

    When the typhoon blows off its cocoon, the butterfly embraces the sun.

  • The Recorder Exam

    The Recorder Exam

    ★★★★★

    A warm hug, a fond memory.

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    Not very objective, I don't think I can be objective with this one.

    The grandmother-grandson relationship is something so personal and very near & dear to me, I hold it so close and important. I loathe my grandmother for being too much of a grandmother. I loathe her for not being a mother. But I can't loathe her for trying, at least.

    Risks were taken, very difficult ones with clear, dangerous outcomes at that. We will lose things in the heat of it, but we will come out stronger (together). I love this film, I cherish it so much.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    My last film for this year and one of my favorite films you introduced me to. I think about all the times you referenced this film, they all live vividly in my mind. These days, this year, have been so long and not having you around was difficult but maybe it was for the best too. I'll miss you, I'll always keep you with me. Just like hidden messages in hems of dresses. Never cursed, always with you. See you around.

  • Apocalypse Child

    Apocalypse Child

    ★★★★★

    Disclaimer: Numerous drinking glasses were harmed in the making of this film.

    This was so stressful to watch as everything felt as turbulent as its setting. Every character is absolutely fucking unhinged, I love it so much. I don't think I have the words to make a concrete review on this, maybe I need to watch it again. But whatever that was, it was unexpected. And really fucking good.

  • Cleaners

    Cleaners

    ★★★★★

    There's a lot of things that's nostalgic about being a Filipino Teen in the 2000's and this film just captures it so well. It's such a simple film that manages to tell an amazing coming of age (that's so distinctly Filipino) without having to do the most. It's radical, it's rebellious; it's what growth should be. It's what high school feels like. The final sequence was so cathartic and relatable.... ganyan din ako kapag Friday cleaners kasi tangina sino ba naman gugustuhin mag Friday cleaners diba? Ganda.

    Also grabe talaga mga taga UP Cineastes Studio ano meron sa inyo at napakaganda ng lahat ng film niyo?

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    This is my second time watching this film and this time... in a less adequate quality than before. (Which I’ve found to be the most personally enjoyable way to watch a Wong Kar-wai film.) Nonetheless, I’m still in love with the chaos of it all. I’ve never seen a director work with incoherence and so much movement the same way Wong Kar-wai has done with this. I’m obsessed.