arden has written 10 reviews for films rated ★★★★ .

  • Manila Is Full of Men Named Boy

    Manila Is Full of Men Named Boy

    ★★★★

    I didn't know him personally

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    I would simply set the house on fire k*lling everyone in it and then myself

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    The Black Panthers were such a powerful revolutionary movement, one that can't be captured realistically within the bounds of cinema. Beyond the struggle, the Panthers worked to educate, organize, and mobilize the masses towards collective movement to end fascism. It is difficult to depict them in the process, a feat I've seen only Agnes Varda execute well in her short 1968 documentary on the Panthers.

    The difference between the said documentary and this film is that the Panthers were given…

  • There Is No Tomorrow

    There Is No Tomorrow

    ★★★★

    nana komatsu millenium mambo, but very anti millenium mambo at that

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    Forgetting the trauma of birth is the greatest gift of the universe!

  • Other Side of the Box

    Other Side of the Box

    ★★★★

    I think I peed myself, I hate you Jenina

  • Grandma Loleng

    Grandma Loleng

    ★★★★

    Sigurado na ako ngayon, lola.
    Hinding-hindi ako makakalimot. 

  • The Third Wife

    The Third Wife

    ★★★★

    Melodramatic and sincere, The Third Wife is a slowly-paced melancholy portraying a heavy, heavy tale through its vivid hues and subtle dialogue. A rather difficult watch if you’re into films that are rather chatty, I’d say this one isn’t for you. This film is a meant to be admired and dwelt upon silently as you resonate with the well-written characters all throughout the narrative.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    Coming of age movie of the year, no dirty peach eating like Call Me By Your Name, just a lot of dirty lies and sexy ass Jake Gyllenhaal. No Mysterio here sir, just evil Jake Gyllenhaal and his army of method actors. Absolutely stunning. More reasons to hate Jake Gyllenhaal’s smug ass face.

  • Night Is Short, Walk on Girl

    Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★

    what the fuck that was confusing, i’m in love