arden has written 12 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Menu

    The Menu

    ★★★½

    can i get uhhh..... borgar

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★½

    Didn't have to think for a second! I love it! Edward Norton tangina mo! As usual!

  • Twenty Five Twenty One

    Twenty Five Twenty One

    ★★★½

    i have so much to say about this and queerbaiting but let me finish it first

  • Blue

    Blue

    ★★★½

    Me when I

  • I

    I

    ★★★½

    I will never escape Pororo Banana Chacha hell. It's a curse I will live with forever I will bring it with me till the day I die. I will go chachachachacha until rapture comes

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

    happy spider-man day

  • The World's End

    The World's End

    ★★★½

    felt

  • Four Sisters and a Wedding

    Four Sisters and a Wedding

    ★★★½

    hayop ka cathy garcia molina

  • Fan Girl

    Fan Girl

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film.... it's terrifying. Parts of this film felt like I was watching a horror film because of not only how dreary and claustrophobic the atmosphere was, but also because of what Jane went through. Fuck, I couldn't get myself to watch several scenes without crying. The power dynamics and it's danger creeps up sliwly throughout the film. The light, happy nature of being a fan girl pitted against the violent, nature of her idol. It's manipulative. It's scary.

    Wish…

  • Childer

    Childer

    ★★★½

    That took cabbage patch kids way too far

  • Fatigued

    Fatigued

    ★★★½

    I went into this film blind thinking it was going to be an interactive drama.... I was wrong

  • Mixed Doubles

    Mixed Doubles

    ★★★½

    joji and momo from twice were so good in this?