• Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    The Black Panthers were such a powerful revolutionary movement, one that can't be captured realistically within the bounds of cinema. Beyond the struggle, the Panthers worked to educate, organize, and mobilize the masses towards collective movement to end fascism. It is difficult to depict them in the process, a feat I've seen only Agnes Varda execute well in her short 1968 documentary on the Panthers.

    The difference between the said documentary and this film is that the Panthers were given…

  • There Is No Tomorrow

    There Is No Tomorrow

    ★★★★

    nana komatsu millenium mambo, but very anti millenium mambo at that

  • After You Comes the Flood

    After You Comes the Flood

    ★★½

    when you're about to die because a psychopath is chasing after you but you remember you're gay so you kiss and the psychopath catches up with you and you die but it's okay because you died gay

  • The World's End

    The World's End

    ★★★½

    felt

  • Four Sisters and a Wedding

    Four Sisters and a Wedding

    ★★★½

    hayop ka cathy garcia molina

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    Not very objective, I don't think I can be objective with this one.

    The grandmother-grandson relationship is something so personal and very near & dear to me, I hold it so close and important. I loathe my grandmother for being too much of a grandmother. I loathe her for not being a mother. But I can't loathe her for trying, at least.

    Risks were taken, very difficult ones with clear, dangerous outcomes at that. We will lose things in the heat of it, but we will come out stronger (together). I love this film, I cherish it so much.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    This is propaganda against The Cheetah Girls.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    My last film for this year and one of my favorite films you introduced me to. I think about all the times you referenced this film, they all live vividly in my mind. These days, this year, have been so long and not having you around was difficult but maybe it was for the best too. I'll miss you, I'll always keep you with me. Just like hidden messages in hems of dresses. Never cursed, always with you. See you around.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    Forgetting the trauma of birth is the greatest gift of the universe!

  • Fan Girl

    Fan Girl

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film.... it's terrifying. Parts of this film felt like I was watching a horror film because of not only how dreary and claustrophobic the atmosphere was, but also because of what Jane went through. Fuck, I couldn't get myself to watch several scenes without crying. The power dynamics and it's danger creeps up sliwly throughout the film. The light, happy nature of being a fan girl pitted against the violent, nature of her idol. It's manipulative. It's scary.

    Wish…

  • Apocalypse Child

    Apocalypse Child

    ★★★★★

    Disclaimer: Numerous drinking glasses were harmed in the making of this film.

    This was so stressful to watch as everything felt as turbulent as its setting. Every character is absolutely fucking unhinged, I love it so much. I don't think I have the words to make a concrete review on this, maybe I need to watch it again. But whatever that was, it was unexpected. And really fucking good.

  • Cleaners

    Cleaners

    ★★★★★

    There's a lot of things that's nostalgic about being a Filipino Teen in the 2000's and this film just captures it so well. It's such a simple film that manages to tell an amazing coming of age (that's so distinctly Filipino) without having to do the most. It's radical, it's rebellious; it's what growth should be. It's what high school feels like. The final sequence was so cathartic and relatable.... ganyan din ako kapag Friday cleaners kasi tangina sino ba naman gugustuhin mag Friday cleaners diba? Ganda.

    Also grabe talaga mga taga UP Cineastes Studio ano meron sa inyo at napakaganda ng lahat ng film niyo?