• Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    I'M ON MY FUCKING KNEES FOR A FISHMAN! JESUS CHRIST!

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★

    i enjoyed the two hour blooper real

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    Ako na wala sa mood: 😡

  • Maid in Malacañang

    Maid in Malacañang

    ½

    liit tite moment

  • Incantation

    Incantation

    ★★

    eh

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★★

    Oda sa Wala but for the mlm's, happy pride

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    YAN ANG GOOD SHIT

    Watched this with my best friend just this morning and I love how absolutely masterful this is... underneath all the chaos and oversaturation lies so much technique put into this lovely film. We've both been looking forward to watching this for a while now and by the end of it, we were both in tears and out of words. 

    It was everything but it wasn't everywhere, it had focus and treaded along the boundaries of the…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    Wanda did nothing wrong.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★½

    not this liberal horseshit again!

  • Twenty Five Twenty One

    Twenty Five Twenty One

    ★★★½

    i have so much to say about this and queerbaiting but let me finish it first

  • Morbius

    Morbius

    ½

    for as long as i live on god's green earth, i will not touch anything that jared fucking leto creates


    did not watch will not watch

  • The Beaches of Agnès

    The Beaches of Agnès

    ★★★★★

    There has always been something magical and equally mundane about how Agnes Varda makes her documentaries.

    In this one, supposedly autobiographical, she superimposes the present over the past by filming people who were recreating her memory, people who were living in the now. Even in her own biography, she manages to capture the beauty of being an empathetic viewer. Willingly, she lets herself become an outsider to her own story. With that, she manages to do what she does best:…