Sort by

arden has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Ang Pangarap Kong Holdap

Ang Pangarap Kong Holdap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sweet Taste of Salted Bread and Undies

The Sweet Taste of Salted Bread and Undies

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Where We Belong

Where We Belong

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Connecting

Connecting

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Please Stop Talking

Please Stop Talking

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Girly Is In Control of His Life

Girly Is In Control of His Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In Between Spaces

In Between Spaces

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Disconnection Notice

Disconnection Notice

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Our House

Our House

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Heist School

Heist School

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Moon-young

Moon-young

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Ang Manananggal sa Unit 23B

Ang Manananggal sa Unit 23B

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
K-12

K-12

2019
×
Edit this entry  
01
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry