Umay Arıcan

Umay Arıcan

“It is not the films that will change the world, but the people who watch these films.”

Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Friends: The Reunion

  Friends: The Reunion

  ★★★★★

  Ne diyebilirim bilmiyorum.. Friends’i ağlayarak izleyeceğimi hiç düşünmemiştim🥺
  Tüm ekibin yaşlanmış halleri, Rachel ve Ross’un itirafları, Phoebe’nin hali, tavrı ve yine tıpkı kendisi gibi oluşu, smelly caaat, yıllar sonra bir araya gelen arkadaşlık, hepsi hepsi her şeyiyle harikaydı.

  - “Bundan bir 15 sene sonra bizi tekrar çağıramayacaklarını biliyorsunuz değil mi?” 🥺🥺

 • The Bridges of Madison County

  The Bridges of Madison County

  ★★★★★

  Az önce izlediğim ve bende derin izler bırakan Clint Eastwood filmi.
  Anlatım tarzını ucundan da olsa Nocturnal Animals’a benzettim. Okuyucunun günlüğü kapatmasıyla hikayenin duraksaması veya hikayenin o ana kadar okuyucuda bıraktığı tesiri izlemek fikrini kesinlikle çok beğeniyorum.
  Aşka dair yaşanan kısacık anların bile koca bir ömre nasıl da yayılabileceğini anlatıyor. Yapamadığımız seçimlerin hayatımıza nasıl yön verebileceği ihtimalini, yaşanamamış hayatları, yapılan tüm tercihleri derinden sorgulatıyor. 
  En sonunda ise ışıklarda arkalı önlü bekleyen araba sahnesinde sanki iki seçenek sunuyor hayat Francesca’ya. Francesca’nın kocasıyla…

Popular reviews

More
 • La Belle Époque

  La Belle Époque

  ★★★★★

  Var olmasını bazen çok istediğim bir zaman makinesi gibiydi film.. Sanırım yaşlandığımızda hayatımızı tek solukta akıp giden yıllar olarak değil de, ne zaman olacağını seçemediğimiz ama farkında olmadan yaşayıverdiğimiz, hafızamıza kazınmış birkaç güzel anı olarak hatırlayacağız.. 
  Film herkesin en az bir kere kendisine sorduğu “geçmişe dönme şansım olsaydı hangi anıyı tercih ederdim?” sorusu üzerine kurulu. 
  Eşini canlandıran kadın şalını düşürdüğünde, Victor koşarak şalı alıp kadına vermeye çalışmıştı. Ancak aynı sahne gerçek hayattaki karısıyla yaşandığında, şalı almak için hiçbir şey yapmadı.…

 • 303

  303

  ★★★★★

  Ah bu Alman sineması!😍 Gerçekten ama gerçekten bayıldım. Sanki ben de kendi içimde onlarla beraber bir yolculuğa çıktım.. Bolca mekan, bolca felsefik konuşma, bir de tatlı mı tatlı bir karavan🚌😍 Diyaloglarıyla, başrollerin uyumuyla, her şeyiyle bana ‘Before Trilogy’ yi anımsattı. İnsanların birbirlerini tanımak için gösterdiği çabaya hayran kaldım. Hem bu filmde hem de ‘Before Trilogy’ de aynı duyguları hissettim. Ya böyle filmler yapmayın, sonra gerçek hayat beklentimiz çok yükseliyor.. Gerçekte de böyle şeyler olmuyor ne yazık ki.. Her şey hep…