• It's Okay to Not Be Okay

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Hereditary

    ★½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Witch

    ★★

  • Gone Girl

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★½

  • Pietà

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★

  • House of Tolerance

    ★★★½

  • Fortress of War

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★½

  • Polytechnique

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★

  • Martyrs

    ★★★

  • The Chaser

    ★★★

  • Cargo 200

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Zodiac

  • Dumplings

    ★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • Dead Man's Bluff

    ★★★★

  • Caché

    ★★★★

  • Cut

    ★★★½

  • Three… Extremes

  • Box

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★★

  • Dogville

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★½

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★½

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Brother 2

    ★★★

  • Fight Club

    ★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★

  • Funny Games

    ★★★★½

  • Life Is All You Get

    ★★★½

  • Brother

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Nobody Loves Me

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★

  • Barton Fink

    ★★★½

  • Dekalog

    ★★★★

  • Decalogue III

    ★★★½

  • Decalogue II

    ★★★½

  • Decalogue I

    ★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★

  • Possession

    ★★½

  • The Sting

    ★★★★

  • Ivan Vasilyevich Changes His Profession

    ★★★

  • Seventeen Moments of Spring

    ★★★★½

  • The Dawns Here Are Quiet

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Girls in Uniform

    ★★★★½