• Scream

    ½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • West Side Story

    ½

  • House of Gucci

    ★★½

  • The Unforgivable

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★

  • Encanto

  • Eternals

    ½

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★★½

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★★

  • Spencer

    ★★

  • The Lost Daughter

    ★½

  • C'mon C'mon

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Little Fish

    ★★★★★

  • Coastal Elites

    ★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★

  • Pieces of a Woman

    ★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

  • Outcast Rockstar

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Fahim

    ★★½

  • It Chapter Two

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★½

  • Hair Love

  • The Kitchen

    ★★★

  • Monica and Friends: Bonds

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Toy Story 4

    ½

  • Ma

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Hustle

    ★★★

  • QT8: The First Eight

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • The Perfect Date

    ½