Maryam has logged 149 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
Edit this entry  
31
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
30
Bad Seeds

Bad Seeds

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The April Fools

The April Fools

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Life and Times of Rosie the Riveter

The Life and Times of Rosie the Riveter

1980
×
Edit this entry  
30
La tribu

La tribu

2018
×
Edit this entry  
29
Orgasm Inc.

Orgasm Inc.

2009
×
Edit this entry  
17
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ali's Wedding

Ali's Wedding

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
My Afternoons With Margueritte

My Afternoons With Margueritte

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cheri

Cheri

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Edit this entry  
14
Return of the Hero

Return of the Hero

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
Edit this entry  
23
Me, Myself and Her

Me, Myself and Her

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
On My Way

On My Way

2013
×
Edit this entry  
12
Sophie and the Rising Sun

Sophie and the Rising Sun

2016
×
Edit this entry  
06
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
01
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pad Man

Pad Man

2018
×
Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
26
Souvenir

Souvenir

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tadpole

Tadpole

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Romantics Anonymous

Romantics Anonymous

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gad Gone Wild

Gad Gone Wild

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
Edit this entry  
17
Un + une

Un + une

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tonight and Every Night

Tonight and Every Night

1945
×
Edit this entry  
12
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
Edit this entry