Tyler "Llewyn" has logged 31 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Yanks Are Coming

The Yanks Are Coming

1963
×
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
14
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry