Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Splinter

Splinter

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry