Sort by

Tyler has logged 29 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Big Trouble

Big Trouble

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry