Sort by

Kyle has logged 291 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Diva's Christmas Carol

A Diva's Christmas Carol

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Christmas List

The Christmas List

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Hollywood Christmas

A Hollywood Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★½
Edit this entry  
19
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★★
Edit this entry  
19
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Catherine

Catherine

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★½
Edit this entry  
06
Close

Close

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★½
Edit this entry  
03
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dressed in Blue

Dressed in Blue

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
All That Breathes

All That Breathes

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
The African Desperate

The African Desperate

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Edit this entry