Sort by

Tyler has logged 51 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Canine Caddy

Canine Caddy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pluto and the Gopher

Pluto and the Gopher

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Elmer Elephant

Elmer Elephant

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pettin' in the Park

Pettin' in the Park

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Goopy Geer

Goopy Geer

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smart House

Smart House

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alley Cats Strike

Alley Cats Strike

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Bearly Asleep

Bearly Asleep

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smile, Darn Ya, Smile!

Smile, Darn Ya, Smile!

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hollywood Capers

Hollywood Capers

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Toby Tortoise Returns

Toby Tortoise Returns

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
Read the review Edit this entry  
19
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Little Wolves

Three Little Wolves

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Beezy Bear

Beezy Bear

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brave Little Tailor

Brave Little Tailor

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Virus

Virus

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pied Piper

The Pied Piper

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Golden Touch

The Golden Touch

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Double Dribble

Double Dribble

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★
Read the review Edit this entry