Sort by

Ty1er_Buxton has logged 281 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
01
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magic

Magic

1978
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read other review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Great Escaper

The Great Escaper

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry