Sort by

léane ❄️✨ has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Toy

The Toy

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Climb

The Climb

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Brio

Le Brio

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbie: A Perfect Christmas

Barbie: A Perfect Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barbie in A Mermaid Tale

Barbie in A Mermaid Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Welcome to Christmas

Welcome to Christmas

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Santa's Apprentice

Santa's Apprentice

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
R.A.I.D. Special Unit

R.A.I.D. Special Unit

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Specials

The Specials

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smile

Smile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Heathers: The Musical

Heathers: The Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry