twincoves has logged 247 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snowmance

Snowmance

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full-Court Miracle

Full-Court Miracle

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Ultimate Gift

The Ultimate Gift

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Read the review Edit this entry  
29
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cop and ½

Cop and ½

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry