Sort by

twincoves has logged 27 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Viva La Phil

Viva La Phil

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry