Sort by

twincoves has logged 289 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tiny Christmas

Tiny Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
½
Read prior review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Christmas Cure

The Christmas Cure

2017
×
½
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★
Edit this entry