Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Merata: How Mum Decolonised the Screen

Merata: How Mum Decolonised the Screen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sam Morril: I Got This

Sam Morril: I Got This

2020
×
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
Edit this entry  
04
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry