Brayden Read has logged 304 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scum

Scum

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Firm

The Firm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of the Witch

House of the Witch

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wendy

Wendy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Fantasy

High Fantasy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read prior review Edit this entry  
25
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
Read the review Edit this entry  
25
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
NWR

NWR

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry