turquoiseturtle has logged 45 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Yokai War

The Great Yokai War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boy

The Boy

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Re-Elected

Re-Elected

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Edit this entry  
25
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Boo!

Boo!

2019
×
Edit this entry  
10
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Owners

The Owners

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Midnight Man

The Midnight Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dementer

Dementer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ban the Sadist Videos! Part 2

Ban the Sadist Videos! Part 2

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ban the Sadist Videos!

Ban the Sadist Videos!

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borley Rectory

Borley Rectory

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry