turquoiseturtle has logged 573 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
Edit this entry  
23
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
Edit this entry  
23
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On Ice

On Ice

1935
×
Edit this entry  
22
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Krampus Unleashed

Krampus Unleashed

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
17
Tower of Evil

Tower of Evil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
Death Valley

Death Valley

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1933
×
Edit this entry  
09
The Last Broadcast

The Last Broadcast

1998
×
★★
Edit this entry  
09
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Screams of a Winter Night

Screams of a Winter Night

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Red Snow

Red Snow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
07
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shoemaker and the Elves

The Shoemaker and the Elves

1935
×
Edit this entry  
05
Masquerade

Masquerade

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Gaia

Gaia

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Cookie Carnival

The Cookie Carnival

1935
×
Edit this entry  
03
Santa's Surprise

Santa's Surprise

1947
×
Read the review Edit this entry  
03
Horror Noire

Horror Noire

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Jack Frost

Jack Frost

1934
×
Edit this entry  
02
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
Edit this entry  
02
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jolly

Jolly

2020
×
Edit this entry  
01
Toy Tinkers

Toy Tinkers

1949
×
Edit this entry