Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Nanami: The Inferno of First Love

Nanami: The Inferno of First Love

1968
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wife

Wife

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Neighbor, Miss Yae

Our Neighbor, Miss Yae

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Neighbour's Wife and Mine

The Neighbour's Wife and Mine

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Capricious Young Man

Capricious Young Man

1936
×
★★★
Edit this entry  
24
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Edit this entry  
24
Five Scouts

Five Scouts

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
What Made Her Do It?

What Made Her Do It?

1930
×
★★★★
Edit this entry  
23
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Frightful Era of Kurama Tengu

The Frightful Era of Kurama Tengu

1928
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kurama Tengu

Kurama Tengu

1928
×
★★★½
Edit this entry  
18
Chuji's Travel Diary: The Chuji Patrol Episode

Chuji's Travel Diary: The Chuji Patrol Episode

1927
×
★★★★
Edit this entry  
17
Serpent

Serpent

1925
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jiraiya the Hero

Jiraiya the Hero

1921
×
★★★
Edit this entry  
17
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
16
Souls on the Road

Souls on the Road

1921
×
★★★
Edit this entry  
14
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Game

The Great Game

1934
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★★
Edit this entry  
10
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toni

Toni

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry