Tuomas has logged 800 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Way Home

The Way Home

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Bright Star

Bright Star

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Flee

Flee

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Saving Face

Saving Face

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Working Girls

Working Girls

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
System Crasher

System Crasher

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Swan Song

Swan Song

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
Read the review Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pariah

Pariah

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Rocks

Rocks

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
Read the review Edit this entry