Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Look At Me: XXXTENTACION

Look At Me: XXXTENTACION

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
BLOODSHED CABIN TERROR

BLOODSHED CABIN TERROR

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry