enes has logged 142 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Burning

The Burning

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Three Sisters

A Tale of Three Sisters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry