lucy has logged 33 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Clique

The Clique

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Feed

Feed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Likeness

Likeness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry