Sort by

TTVMovies has logged 408 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Mammy Water

Mammy Water

1953
×
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Querelle

Querelle

1982
×
★★½
Edit this entry  
10
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
Edit this entry  
09
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pecker

Pecker

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Europa

Europa

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Edit this entry