Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Story of Mariama

The Story of Mariama

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Liyana

Liyana

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Landscapes at the World's Ends

Landscapes at the World's Ends

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Elementa

Elementa

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
ABCs of Death 2.5

ABCs of Death 2.5

2016
×
½
Edit this entry  
12
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★½
Edit this entry  
09
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
½
Edit this entry  
08
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
08
Cimarron

Cimarron

1931
×
★½
Edit this entry  
08
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Edit this entry  
07
Wings

Wings

1927
×
★★★½
Edit this entry  
06
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Edit this entry  
06
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Edit this entry  
03
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Edit this entry  
02
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Edit this entry  
01
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Edit this entry  
31
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Edit this entry  
31
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Edit this entry  
28
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry