Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
troi

troi

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for troi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • troi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • RPG Metanoia

    RPG Metanoia 2010

    ★★★★ Watched by troi 29 Mar 2022

    no i won’t be technical bc this was really ahead of its time

  • Fight for Us

    Fight for Us 1989

    ★★★★★ Watched by troi 25 Feb 2022

    agit brocka is the best brocka fr

  • The Kingmaker

    The Kingmaker 2019

    ★★★ Rewatched by troi 25 Feb 2022

    dapat laging may busal si imelda eh

  • Revirginized

    Revirginized 2021

    ★ Watched by troi 18 Jan 2022

    1 star para sa acting ni ate shawy

  • The Medium

    The Medium 2021

    ★★★½ Watched by troi 26 Dec 2021

    new drinking game: take a shot whenever someone mentions mink

  • Praybeyt Benjamin

    Praybeyt Benjamin 2011

    Rewatched by troi 23 Dec 2021

    the mulan live-action we really deserve

  • Vive L'Amour

    Vive L'Amour 1994

    ★★★★★ Watched by troi 16 Dec 2021

    who else yearned

  • The Truman Show

    The Truman Show 1998

    ★★★★ Rewatched by troi 12 Dec 2021

    the truman show walked so that big brother franchises could run

  • Rabid

    Rabid 2021

    ★★★ Watched by troi 17 Nov 2021

    saks lang, but maybe it's bc i expected more from an erik matti film

  • Gameboys: The Movie

    Gameboys: The Movie 2021

    ★★★★ Watched by troi 16 Nov 2021

    tita susan pwede pasampal kahit isa lang?

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    Watched by troi 13 Nov 2021

    well this opened wounds

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro 1988

    ★★★★★ Rewatched by troi 09 Nov 2021

    watching on my bday ^__^

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6

Review Tags

7
  • with xav
  • with cinephags
  • fdcp free
  • with brando
  • tiktok finds
  • with jr
  • with sbsg
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro