troi has logged 85 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Praybeyt Benjamin

Praybeyt Benjamin

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
White: Melody of Death

White: Melody of Death

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Rabid

Rabid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gameboys: The Movie

Gameboys: The Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sisterakas

Sisterakas

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shake, Rattle & Roll X

Shake, Rattle & Roll X

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mall, The Merrier

The Mall, The Merrier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Naked Youth

Naked Youth

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brutal

Brutal

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bwakaw

Bwakaw

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ang Tanging Ina N'yong Lahat

Ang Tanging Ina N'yong Lahat

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Here Comes the Bride

Here Comes the Bride

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aban + Khorshid

Aban + Khorshid

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry