Sort by

tru has logged 238 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
Edit this entry  
18
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
16
Strays

Strays

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Priscilla

Priscilla

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Marvels

The Marvels

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Go Gentle: A Film About IDLES

Don't Go Gentle: A Film About IDLES

2020
×
Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Planet Earth

Planet Earth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Trolley Troubles

Trolley Troubles

1927
×
Read the review Edit this entry  
05
LEGO DC Super Hero Girls: Super-Villain High

LEGO DC Super Hero Girls: Super-Villain High

2018
×
Edit this entry  
04
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
Read the review Edit this entry  
02
Boston Johnny

Boston Johnny

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Edit this entry  
30
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blue Planet II

Blue Planet II

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry