truman has logged 31 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beach Boys: Making Pet Sounds

The Beach Boys: Making Pet Sounds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fox-Terror

Fox-Terror

1957
×
Edit this entry  
12
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Be Brave and Ride On

Be Brave and Ride On

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry