Alexander has logged 15 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★½
Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry