Alexander has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Bubble

Bubble

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Secret Ballot

Secret Ballot

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Unholy

The Unholy

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
American Me

American Me

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Watcher

The Watcher

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry