Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Slither

Slither

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Copshop

Copshop

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Guide to Recognizing Your Saints

A Guide to Recognizing Your Saints

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Merantau

Merantau

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baadasssss!

Baadasssss!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry