Sort by

Troy has logged 572 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cell

Cell

2016
×
½
Edit this entry  
30
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Too Late

Too Late

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Man in Phone

Man in Phone

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Edmond

Edmond

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Her Friend Adam

Her Friend Adam

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
20
Manoman

Manoman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
★★½
Edit this entry  
19
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Snake Bite

Snake Bite

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Alike

Alike

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★½
Edit this entry  
12
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry