• Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★★

    watched on 35mm at the Plaza Theater in Atlanta.

    the blooming highlights and rounded, soft edges work incredibly well for the whole movie — most notably during the bench conversation, with the soft focus on Doc feeling more natural than ever. colors have awe-inspiring new shades, such as the fog when Doc meets Coy that has a stronger green tint than watching the film digitally, or the flare when Doc and Coy’s wife embrace after their first meeting.

    and nothing…

  • Crimson Peak

    Crimson Peak

    ★★★

    accidentally the fifth ghost-related movie i’ve watched in a row

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★★

    the restoration adds a whole new layer to the light, but without stripping away the “what the fuck am i looking at” quality that makes the original MiniDV cut so good. also my first Lynch in theaters! if you try to enter this soundscape through TV speakers, you’re missing at least 70% of the experience.

    you dyin’, lady.

  • Privilege

    Privilege

    ★★★★★

    I FUCKING LOVE dialogic pedagogy

    I WANT TO watch concepts clash to synthesize critical knowledge of reality

  • Days

    Days

    ★★★★★

    one of those films that reminds you to use all of your senses

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    zero visual literacy whatsoever. back to back first AD-helmed shots that do nothing to build on what came before or set a foundation for what is to come, but that isn’t anything new to this specific Marvel slop. these Tom Holland ones are particularly grating, because we have more direct comparisons of the same IP being adapted to the same medium. that was from a time before the profit motive’s innate drive to monopoly led to The Mouse getting his…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★½

    I'm a sick fuck, I like a quick fuck (whoop!)
    I'm a sick fuck, I like a quick fuck (whoop!)
    I'm a sick fuck, I like a quick fuck (whoop!)
    I'm a sick fuck, I like a quick fuck (whoop!)

  • The Rocking Horsemen

    The Rocking Horsemen

    ★★★★

    accidentally my 1600th film hell yeah. also i want to kiss every Obayashi fan

  • Casting Blossoms to the Sky

    Casting Blossoms to the Sky

    ★★★★★

    i wasn’t sure what to expect going into Casting Blossoms to the Sky hearing that it’s a “visual essay.” this is not a descriptor that’s been ascribed to the film by it’s audience; rather, Nobuhiko Ōbayashi himself outright declares it in the opening credits.

    but from the first scene, it immediately becomes clear what was meant… the film quickly cuts from place to place, character to character, connecting them only through rapid dialogue, whether coming from a person directly or…

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★★★

    some of the best editing of the series, wild that i used to dislike this. massive W

  • Pig

    Pig

    ★★½

    paused halfway through to research the Cascadia earthquake for an hour. almost didn’t come back to finish the film but i did.

    who is Michael Sarnoski

  • The Landlord

    The Landlord

    ★★★★½

    everything Bill Gunn touched turned to fuckin gold