Sort by

tropicalcoffin has logged 224 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buried

Buried

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry