Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Huesera: The Bone Woman

Huesera: The Bone Woman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
300

300

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Flash

The Flash

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
BEEF

BEEF

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Edit this entry