trix has logged 31 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry