trip has written 11 reviews for films rated ★★★★½ .

  • House of Hummingbird

    House of Hummingbird

    ★★★★½

    i'd say this film is like ladybird but it's far more special to me than that. i'm just happy i watched this.

  • Moothon

    Moothon

    ★★★★½

    i love everything about this film. like how they included those titbits of lakshwadeep culture and religious rites along with the gritty atmosphere of kamathipura, i wanna see more malayalam films like this ;-;

  • Glossolalia

    Glossolalia

    ★★★★½

    i love the black and white visuals paired with the the comforting, warm words, v v into the concept.
    glossolalia is a cool word, still dunno what it means

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    dear 13 year old me,
    you will be okay, you'll do better than you ever thought you would, you'll make friends. And you won't be painfully shy and awkward anymore. You'll be okay.
    loooove, treeee
    GUCCII

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★½

    "you got into Harvard Law School?"
    "what? like it's hard?"
    MAM IM IN LOVE W YOU

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★½

    GORGEOUS HEART WARMING AND SO SO SPECTACULAR IN EVERY WAY I LOVE THIS FILM

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★½

    You know what, i retract my statement that the characters in this and “your name” are not particularly good
    goddamnit shinkai making me change my mind every two seconds

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★½

    this film manages to have this sort of pure manic soft energy oozing out of every scene. every actor in this blends seamlessly into this like they were made for these roles. i love this film so much. also the way michael scott pulled off this role, all those years of getting treated like crap in improv class pAID OFF :")

  • Devadoothan

    Devadoothan

    ★★★★½

    mohanlal thE style icon
    -
    also happens to be one of my fav malayalam films it feels so nice to rewatch it :)))

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★½

    i too want my fate magically intertwined with that of a boy from the city and then we can save my village from a natural disaster together like guys that's my dream

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    Florence Pugh’s performance in this has me floored.