Shoumik has logged 197 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paheli

Paheli

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Song of the Exile

Song of the Exile

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joan of Arc of Mongolia

Joan of Arc of Mongolia

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disorder

Disorder

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Way

A Way

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Project X

Project X

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Muscle

Muscle

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repast

Repast

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kicks

Kicks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vamps

Vamps

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry