Sort by

TrickfilmTim has logged 107 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guglhupfgeschwader

Guglhupfgeschwader

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kaiserschmarrndrama

Kaiserschmarrndrama

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Leberkäsjunkie

Leberkäsjunkie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sauerkrautkoma

Sauerkrautkoma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grießnockerlaffäre

Grießnockerlaffäre

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schweinskopf al dente

Schweinskopf al dente

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Winterkartoffelknödel

Winterkartoffelknödel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
D.B. Cooper: Where Are You?!

D.B. Cooper: Where Are You?!

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die Geschichte der Menschheit - leicht gekürzt

Die Geschichte der Menschheit - leicht gekürzt

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chernobyl: The Lost Tapes

Chernobyl: The Lost Tapes

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry