Sort by

Trevor has logged 317 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Adventures of Bailey: Christmas Hero

Adventures of Bailey: Christmas Hero

2012
×
Edit this entry  
22
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deadly Outlaw: Rekka

Deadly Outlaw: Rekka

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wrestling Road Diaries

The Wrestling Road Diaries

2009
×
Edit this entry  
30
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tokyo Woes

Tokyo Woes

1945
×
Edit this entry  
27
The Return of Mr. Hook

The Return of Mr. Hook

1945
×
★½
Edit this entry  
27
The Good Egg

The Good Egg

1945
×
★½
Edit this entry  
27
Censored

Censored

1944
×
★★
Edit this entry  
27
Snafuperman

Snafuperman

1944
×
★★½
Edit this entry  
27
Rumors

Rumors

1943
×
★★½
Edit this entry  
27
The Home Front

The Home Front

1943
×
★★½
Edit this entry  
27
The Gold Brick

The Gold Brick

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Spies

Spies

1943
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gripes

Gripes

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Coming!! Snafu

Coming!! Snafu

1943
×
★★★
Edit this entry  
26
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★½
Edit this entry  
26
Dough Ray Me-ow

Dough Ray Me-ow

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
Russian Rhapsody

Russian Rhapsody

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rocket-bye Baby

Rocket-bye Baby

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Page Miss Glory

Page Miss Glory

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Horse Fly Fleas

A Horse Fly Fleas

1947
×
★★★½
Edit this entry  
26
An Itch in Time

An Itch in Time

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strife with Father

Strife with Father

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lion's Busy

The Lion's Busy

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bashful Buzzard

The Bashful Buzzard

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bugs Bunny Gets the Boid

Bugs Bunny Gets the Boid

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elmer's Candid Camera

Elmer's Candid Camera

1940
×
★★½
Edit this entry  
26
Prest-O Change-O

Prest-O Change-O

1939
×
★★★
Edit this entry