• The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Christmas at the Movies

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Hawkeye

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • The Alpinist

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Untold: Malice at the Palace

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Pig

    ★★★½

  • Belle

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Space Jam: A New Legacy

    ½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Save Ralph

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Prisoners of the Ghostland

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Have Yourself A 5/4 Little Christmas

    ★★★★

  • Obscura

    ★★★

  • Puparia

    ★★★★

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Jujutsu Kaisen

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★