Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
South Park: Post Covid

South Park: Post Covid

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read prior review Edit this entry  
23
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Edit this entry  
08
Babies

Babies

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★½
Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry